Dotacje i kredyty dla młodych

Wsparcie dla młodego biznesu

O pomysłach na biznes mówiliśmy już wiele, licząc, że staną się one inspiracją dla naszych Czytelników, nadszedł czas aby zająć się długim fundamentem rozpoczęcia własnej działalności – pieniędzmi. W tym dziale podpowiadamy skąd pozyskać fundusze na rozpoczęcie biznesu.

 

Młody przedsiębiorca może zapukać do Powiatowego Urzędu Pracy, instytucje te dysponują bowiem środkami dla młodych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć własny biznes. Maksymalnie mogą one przyznać sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, w praktyce można liczyć na dofinansowanie inwestycyjne w wysokości 12 000 – 15 000 PLN.

 

 

Inną opcją są fundusze unijne, w tym przypadku można pozyskać środki z Programu Kapitał Ludzki, w ramach priorytetu 6: Rynek pracy otwarty dla wszystkich. W tym przypadku wystarczy złożyć krótki wniosek z opisem własnego pomysłu na biznes. Osoby wybrane biorą udział w krótkich szkolenia, a w następnej kolejności mogą starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Dotacja inwestycyjna w tym przypadku to 40 000 PLN, istnieje również możliwość pozyskania funduszy na prowadzenie działalności jest to 6 000 PLN wypłacane przez 6 początkowych miesięcy działalności firmy.

 

Innym sposobem rozpoczęcia działalności jest pożyczka w ramach programu Pierwszy Biznes prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Uprawnione do tej pożyczki są osoby do 25 roku życia, lub absolwenci uczelni wyższych do 27 roku życia, o ile od ukończenia studiów nie minęło więcej niż 12 miesięcy. Tego typu pożyczka może być przyznana maksymalnie w wysokości 40 000 PLN, z oprocentowaniem 3,2%.

Odsłony: 2248

Najlepsze start-upy, czyli co potrafią młodzi

Jak pracują młodzi ludzie?